Ministr školství chce plošně testovat děti v mateřských školkách

16.11.2010 20:36

Ministr školství Josef Dobeš by chtěl kromě maturantů a žáků na základních školách hromadně testovat i předškoláky. Děti v posledním ročníku mateřské školky by tak mohly čekat "prověrky", které ověří, jak jsou na tom se sociálními dovednostmi, motorikou či předpoklady k učení. 

Ilustrační foto
Kuptofoto.cz

Ilustrační foto   foto: Josef Vostárek, MF DNES

 
O novince z dílny ministerstva školství informovala Česká televize. "Tento výstup by měl být u všech dětí a na základě toho by mělo přijít doporučení o správném zařazení dítěte do školy či výjimečně pro odklad," řekl v ČT Dobeš.
    Ministr chce zároveň zavést standard, co všechno mateřská škola v poslední ročníku děti naučit. Cílem je mimo jiné snížit počet odkladů školní docházky. V loňském roce nenastoupila do prvních tříd skoro čtvrtina dětí, kterým bylo do konce letních prázdnin šest let.Podle dětské psycholožky Tamary Cenkové ale hrozí, že to bude pouze vyšetření pro vyšetření. Z testování totiž vyjde skupina dětí s průměrným sociálním cítěním a s průměrným IQ, skupina děti s nadprůměrným sociálním cítěním a IQ a tak dále, ale nakonec skončí stejně všechny tyto děti v jedné třídě.
    "Proč testovat děti, když většina učitelek pozná, zda jsou děti sociálně zralé, nebo ne. A moje zkušenost z poradny je taková, že učitelky upozorňují rodiče, pokud jejich dítě není zralé, a doporučí jim návštěvu psychologa nebo pedagogicko-psychologické poradny," řekla iDNES.cz Cenková.
"Podle mě školství potřebuje peníze úplně někde jinde než na plošné testování dětí," dodala psycholožka.
    Ředitelka MŠ Socháňova Simona Skoumalová v ČT také upozornila, že vývoj dítěte v předškolním věku je velice individuální a jeho dovednosti ovlivňuje rodina i prostředí, v němž vyrůstá. "Každé proto dozrává v jiném věku nejen fyzicky, ale hlavně i mentálně," připomněla ředitelka.
    Naopak zavést standard pro mateřské školy není podle Cenkové úplně špatný nápad. "Stejným způsobem by tak připravily všechny děti na nejtěžší životní třídu a to je první třída, kde se jednak učí číst a počítat a zároveň se musí naučit různé sociální dovednosti, které do té doby umět nemusely, nebo je po nich nikdo nevyžadoval," doplnila.
    Podle Dobeše by testování mohlo začít zhruba za čtyři roky. Letos čeká ministra start státních maturit, které mají srovnat znalosti středoškoláků. Kromě nové podoby zkoušky dospělosti chystá Dobeš i srovnávací zkoušky pro 5.a 9. ročníky. Ty by mohly být spuštěny v roce 2012 a měly definovat, co mají žáci na konci prvního a druhého stupně umět

—————

Zpět


Diskuze ke článku

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.