Malí a velcí dohromady, nebo raději zvlášť?

16.08.2011 21:42

Autor: Daniela Kramulová

     Šestiletá Verunka pomáhá o tři roky mladšímu Járovi zapnout sandálky, společně s Janičkou bleskově vybojují vítěznou bitvu nad zipem mikiny a vyrážejí na zahradu. Jára už nadšeně běží ke skupince v pískovišti, kde pětiletý Pavlík zrovna zahajuje stavbu nového tunelu.

 

Malí a velcí dohromady, nebo raději zvlášť?

     Skvělé každodenní podněty k sociálnímu učení malých i větších, říkají zastánci smíšených tříd. Jsou také zápory? Když rodiče zapisují své tříleté dítě do mateřské školy, často přijímají s povděkem informaci, že v „jejich“ školce jsou ve třídách umístěny společně děti různého věku. Vědí, že jejich ratolest v září nastoupí do třídy, kde jsou vedle podobných „začátečníků“ i starší holčičky a kluci, kteří už mají se školkou zkušenost. Vědí, jak to chodí, kam se v šatně ukládá oblečení, jak se mají přihlásit paní učitelce – a hlavně při loučení s mámou určitě nezačnou brečet. „Začátky docházky do mateřské školy jsou ve třídách plných tříletých dětí opravdu náročné. Pro děti, pro rodiče a koneckonců i pro učitelku,“ konstatuje poradenská psycholožka PhDr. Ivana Halíková. Adaptační problémy, často spojené s prvním opravdovým odloučením od rodičů, umocňuje dětská nesamostatnost a nedostatečná sebeobsluha. Pokud jsou však ve třídě také starší děti, má učitelka nejen bezprostředně méně práce, ale tříletí špunti mají před sebou zároveň vzor jiného chování. A maminky nejmenších vcelku oprávněně předpokládají, že v pěti- či šestiletých holčičkách se probudí pečovatelské sklony a pomohou tomu jejich nešikovi s oblékáním.

 

Nebudou mu ubližovat?

     V poslední době odborníci upozorňují, že negativní sociální jevy, jako jsou například ostrakismus a šikanování, se posouvají do nižšího věku. Čeho jsme dříve bývali svědky na druhém stupni základní školy, to se dnes běžně objevuje na prvním – vyloučené prý nejsou ani prvky šikany v mateřské škole. Někteří rodiče se naopak obávají, jestli starší děti nemohou ve společné třídě těm jejich tříletým prckům ubližovat.

     Podle poradenské psycholožky Halíkové není šikana v pravém slova smyslu v mateřské škole rozhodně obvyklá. „Ale kluky a holčičky se sklonem ke komandování druhých tu vídáme. Pravdou je, že ve smíšené třídě může být víc příležitostí – snáze se komanduje tříleté dítě než stejně staré, které je víc připravené. Ovšem ve školce je učitelka s dětmi stále ve třídě, nejsou tam přestávkové pauzy jako v základní škole, děti nezůstávají bez dozoru. Takže se na podobné chování poměrně rychle přijde a učitelky umějí odlišit pomoc malému dítěti od komandování mladšího. Jsou schopné starší dítě usměrnit.“ Pokud učitelka zaznamená ve třídě chumel starších dětí kolem malého, psycholožka rozhodně doporučuje okamžitě prověřit, jaké druhy podnětů že mu to předávají. V předškolním věku jsou kluci a holčičky naštěstí ještě natolik tvární, že dokážou přijmout nastavenou hranici.

Jak skloubit různé potřeby

     V mateřských školách v menších obcích bývá smíšená třída jedinou možností, jak chod školky, často o jediné třídě, zorganizovat. Ale k modelu smíšených tříd se cíleně hlásí i školky větší o pěti šesti třídách. Pokud zvolí tento způsob, obvykle jsou spolu opravdu děti od těch sotva tříletých po sedmileté předškoláky s odkladem školní docházky. „Smíšené třídy velmi dobře sytí sociální potřeby dětí. Podporují pečovatelské sklony starších dětí a jejich důvěru v to, že jsou velké, zkušené, že mají téměř funkci pomocníků paní učitelky. Menší děti se necítí tak samotné, když je s nimi větší kamarád. Otázkou však je, jakou roli má mít v mateřské škole vzdělávací složka a jak ji v rámci smíšené třídy naplnit,“ říká psycholožka.

Celý článek naleznete v tištěné podobě časopisu Informatorium 3-8 č. 6/2011


 

—————

Zpět


Diskuze k článku

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.