č.2

25.01.2010 20:40

 

CO NÁS ČEKÁ:

 

Leden:  26. 1. – Párkové závody – 15:00 na školní zahradě

                31. 1. – Městská hra s Permoníky – 14:00 u MŠ

Únor:     19. 2. - Permonická stezka odvahy – 16:30 v MŠ

                23. 2. – Veselé čtení pro děti – 15:00 v MŠ

                               A. Goldflam: Tatínek není k zahození

Březen: Výstava lucerniček – od 1. 3. v mezipatře

                Veselé čtení pro děti – J.Čapek: Povídání o pejskovi a kočičce

                Interaktivní beseda s Mgr. Ivonou Čermákovou

 

Datum bude upřesněno a může být i aktuálně změněno, sledujte prosím plakáty!


 

Sdružení rodičů Čtyřlístek

 

OKÉNKO

(č.2/09-10 – leden, únor, březen)

 

                Vítáme Vás v novém roce 2010. Vánoce jsou šťastně za námi, teď už jen budeme shazovat kila, která jsme během nich nabrali. Jistě jsme si všichni dali různá předsevzetí, tak přejeme mnoho úspěchů v jejich plnění. Ale jediné předsevzetí, které se dá opravdu splnit je - „Už si nikdy nebudu dávat předsevzetí“

                Před Vánocemi jsme společně strávili příjemné odpoledne v naší mateřské škole. Příjemné odpoledne pro nás připravily paní učitelky. Připomínat nám ho budou ozdoby zavěšené na borovicích před vstupem do školky. Dalším příjemným překvapením při vstupu do školky byly koledy, jejichž tóny se linuly chodbami školky. Byl to pěkný začátek dne a do školky se nám vstupovalo mnohem veseleji. Možná by bylo príma, kdyby se dětské písničky nesly školkou každé ráno.

                Jistě si vzpomínáte na naši celoroční hru. Na následující měsíce jsme pro vás připravili hned dvě etapy. Více se o nich dozvíte v rubrice Rok s Permoníky.

 

 

SBĚR KŮRY A VÍČEK

                V loňském roce se naše školka zapojila do sběru víček od PET lahví a pomerančové kůry. Celkem bylo vybráno 1 569, -Kč. Tato částka byla věnována dětskému oddělení Nemocnice v Novém Městě na Moravě.

                Sběr pokračuje v tomto roce. Zimní období je sezonou citrusových plodů, kůru z pomerančů nevyhazujte, raději ji usušte a doneste do školky. Každý měsíc kůru i víčka zvážíme. Poslední vážení proběhne v květnu. Třída, která nasbírá největší množství, získá věcný dar. Peníze získané z letošního sběru budou opět věnovány novoměstské nemocnici.


KULINÁŘSKÝ KOUTEK

 

Pečený bramborák

 

Suroviny:              brambory

                                měkký salám

                                vajíčka

                                trochu hladké mouky

                                trochu hrubé strouhanky

                                drcený kmín, sůl, pepř, česnek, majoránka

 

Postup: brambory a salám nastrouháme na hrubém struhadle, přidáme vajíčka, česnek, sůl a koření. Přisypeme trochu mouky a strouhanky. Nalijeme na vymaštěný plech a do zlatova upečeme.

 

 

 

 

 

 

Plněné brambory

 

Suroviny:              brambory

                                salám Vysočina

                                Kunovjanka

                                pomazánkové máslo

                                cibule

                                paprika (různé barvy)

                                vařená vajíčka

                                hořčice, sůl, pepř, gril. koření

                                tvrdý sýr

 

Postup: Brambory uvaříme ve slupce do poloměkka, rozpůlíme je a vnitřek brambory vydlabeme, aby nám vznikla lodička, ale brambora zůstala pohromadě. Osolíme a posypeme grilovacím kořením. Takto připravené brambory naplníme směsí a posypeme nastrouhaným sýrem.

 

Příprava směsi: Vydlabané vnitřky brambor smícháme s nakrájeným salámem, vajíčkem, paprikou a cibulí (spaříme ji s trochou octa a cukru). Přidáme pomazánkové máslo a Kunovjanku. Vše dochutíme solí, pepřem a hořčicí.

               

 

 

 


 

ZACVIČTE SI S NÁMI

 

K dnešnímu cvičení budete potřebovat dvoustranu ze starých novin. Může být i z čerstvých, jen musíte mít jistotu, že je všichni četli. Z tohoto novinového papíru uděláme kouli, se kterou budeme cvičit.

 

Fr. Hrubín: Kuželky

 

Nejsem malý,

Začínáme ve dřepu

už jsem velký,

Vyskočíme s koulí v rukách nad hlavou

koulím koulí na kuželky

Pošleme kouli po zemi, co nejdál

Kuželky se koule lekly,

Tleskneme rukama nad hlavou

hned se všechny rozutekly.

Běžíme ke své kouli

           

 

 


ROK S PERMONÍKY

 

                Co nás asi čeká v této hře, jsme si řekli už minule. Nyní je taky na čase, abychom si některé z permoníků představit. Určitě nejznámějším skřítkem mezi dětmi, je skřítek neposeda – Rákosníček. Bydlí u rybníčku Brčálníku a zvědavý je jako opička. Jeho příhody a dobrodružství jistě zná každý a nemusíme je tu představovat. My se seznámíme se skřítky, které můžeme potkat ve městech.

 

MUZEJNÍČEK

                Tento skřítek bydlí v muzeích. Stará se o tamní exponáty. Víte děti, co je to exponát? Ne? Zeptejte se maminky nebo tatínka, ti určitě vědět budou. No tak tedy, stará se o exponáty a dává pozor, aby se nic neztratilo a nepoškodilo. Pokud přijde do muzea nějaký uličník, který má v zásobě nějakou tu neplechu, je Muzejníček ve střehu. Neplechu oplatí neplechou a uličník pak prchá z muzea s vytištěnýma očima. Víckrát se do muzea nevrátí, a když už musí, tak si dává velikánský pozor.

                Hodný návštěvníkům Muzejníček tu a tam ukáže i něco navíc.

 

KAPIČKA

                Tak tohle je permonická holka šikulka. Má na starosti všechnu vodu. Stará se o kašny, vodotrysky, prameny, potůčky a potoky. Do řeky už Kapička nepatří, řeka je už moc velká, je v ní plno vody, to by Kapička už nestíhala. O řeku se stará celé hejno vodních permoníků, o těch si povíme zase jindy.

                Kapička se například stará, aby voda v kašně byla čistá, aby řádně vytékala z kohoutu, aby vodotrysk tryskal a pramen se nezanášel bahnem.

 

KAŠTÁNEK

                Hádejte co má na starosti, když se jmenuje Kaštánek? Jestli říkáte, že kaštany, máte určitě pravdu. Stará se ale i o další stromy. Pečuje o jejich větve, staré a suché shazuje dolů. Pomáhá stromům kvést, odhání housenky, aby nesnědly všechno listí. Ale také dokáže potrestat nezbedného kluka nebo holku, kteří stromům ubližují. Takže až vás napadne někdy kamenem shazovat kaštany ze stromů, koukněte se kolem, jestli vás nepozoruje Kaštánek.

 

                Některé z těchto Permoníků potkáme na městské hře. Budou mít pro nás připraveny nějaké úkoly. Sejdeme se všichni v neděli 31. ledna ve 14 hodin u školky a rozdáme si mapy, abychom věděli, kde ty skřítky hledat. Až je všechny najdeme, musíme splnit úkol, který si pro nás připravili. Za každý splněný úkol dostaneme indicii, to znamená nápovědu, kde si potom můžeme vyzvednout odměnu, plánek hry a první DIAMANT do něj.

                Nezapomeňte taky na slova písničky, která jsme otiskli v minulém Okénku. Společně si ji zazpíváme.

 

 

 

PERMONÍKOVA LUCERNA

               

Jistě víte, že každý permoníček si svítí svojí lucerničkou. O svoji lucerničku se musí pořádně starat, čistit ji, udržovat v ní světýlko a nesmí ji nikde zapomenout. Všechny lucerničky se od sebe liší, jinou lucerničku mají permoníci v podzemí, kteří se starají o poklady, jinou mají skřítčí holčičky, které pečují o květinky.

                My si taky lucerničky vyrobíme. Na výrobu můžete použít jakýkoli materiál, papír, sklo, drát, plech atd. Návod na výrobu jedné takové najdete v rubrice DÍLNIČKA. Během měsíce března si je všechny vystavíme v mezipatře naší školky, už teď je můžete začít vyrábět. 1. března je nezapomeňte přinést do školky. Ke svojí lucerničce připojte lísteček se jménem. Každý výrobce lucerničky bude odměněn nejen dalším diamantem do celoroční hry.

PRO CHYTRÉ HLAVY (A ŠIKOVNÉ RUCE)

DÍLNIČKA

 

LUCERNIČKA I.

 

POMŮCKY:         zavařovací sklenice

                               papírový sáček, velký tak, aby se do něj sklenice pohodlně vešla

                               stuha

                               čajová svíčka

                               vodové barvy, barevné papíry nebo jiný materiál na dozdobení

 

POSTUP: Je to velmi jednoduché. Základní verze je bez zdobení, můžete ji vidět na obrázku. Sklenici pečlivě vymyjeme a zbavíme etikety. Poté ji vložíme do sáčku a převážeme ji barevnou stuhou. Pokud vám takto jednoduchá verze nestačí, můžete nejprve sáček ozdobit. Vodovými barvami namalovat jednoduché přírodní motivy. Můžete sáček potiskat i korkovou zátkou namočenou v barvě. Sáček můžete polepit kousky barevných papírů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LUCERNIČKA II.

 

POMŮCKY:         zavařovací sklenice

                               barevné popisovače na CD

 

POSTUP: Výroba takovéto lucerničky je také velmi jednoduchá. 4istě omytou sklenici zbavenou etikety pomalujeme popisovači. Popisovač na CD nejde setřít a obrázek na sklenici vydrží i při umývání. Pokud se vám něco nepovede a budete chtít obrázek nebpo zdobení nějak opravit, stačí kousek vaty a líh. Kouskem vaty namočeným v lihu nepovedenou část setřete a můžete zdobit znovu.

—————

Zpět