č. 1

13.12.2009 21:36

 

 

Sdružení rodičů Čtyřlístek

OKÉNKO

(1/09-10 – září, říjen, listopad)

 

                Nový školní rok už dávno začal a je tu opět náš „občasník“. V letošním roce Vám opět nabídneme spoustu zajímavostí ze života školky, hrátky pro děti a informace o celoroční hře.

                Letošní celoroční hra má název Dobrodružství s Permoníky. Permoníci a skřítci budou děti provázet všemi 5 etapami hry. Za účast v každé z etap dostanou děti samolepku drahokamu, kterou si nalepí do plánku hry. Každou etapu bude provázet i písnička, kterou se vždy rozloučíme. O každé etapě Vás budeme informovat na plakátech a na stránkách toho „občasníku“. Hned první etapu nám zhatilo počasí. Ale nebojte se, o tuto hru nepřijdete. Necháme si ji na závěr školního roku.

                První akci v tomto školním roce pro děti a rodiče připravily paní učitelky. Na Bramboriádě si zasoutěžily nejen děti, ale i několik odvážných rodičů. Všichni účastníci si mohli pochutnat na bramborových lahůdkách, které připravily děti spolu s paní učitelkami. Recepty na tyto dobroty budeme otiskovat v Kulinářském koutku. Děkujeme paní učitelkám za, jako vždy, krásně připravené zábavné odpoledne. Všichni se už těšíme na Vánoční zvonění, které pro nás paní učitelky připravují na 10. prosince.

                Další akcí, které jste se mohli spolu se svými dětmi zúčastnit, byl Adventní lampionový průvod. V letošním roce spojený s akcí, kterou již druhým rokem pořádalo naše město, nazvanou Slavnostní rozsvěcení adventu. I v letošním roce se nás sešlo hodně, podle počtu rozdaných andělíčků ke školce přišlo téměř 200 dětí se svými rodiči či prarodiči. Nejkrásnější chvíle nastala, když osvětlení na náměstí zhaslo a do tmy svítily jen lampiony a měsíc, a poté se rozsvítil nádherně nazdobený vánoční strom. I letos jsme ho dozdobili vlastnoručně vyrobenými ozdobami. Můžete si je při procházce městem prohlédnout. Myslím, že se povedly všem dětem.

                Těšíme se na Vás při některé z dalších akcí, které to budou, se můžete dozvědět za stránek Okénka nebo na našich webových stránkách

https://ctyrlistek-nmnm.webnode.cz/


 

KULINÁŘSKÝ KOUTEK

 

FRANCOUZSKÉ BRAMBORY

 

Suroviny:              salám

pórek

cibule

paprika

vejce

brambory

 

Na oleji orestujeme cibuli, pórek, papriku, salám, přidáme do uvařených brambor. Osolíme, ochutíme. Po chvilce zapečení zalijeme rozšlehanými vajíčky.

 

 

POMAZÁNKA NA JEDNOHUBKY

 

Suroviny:              brambory

                               petržel

                               celer

                               mrkev

                               salám                                                    kyselé okurky                                      majonéza 2/3

                               tatarka 1/3

 

                Brambory, petržel, celer a mrkev uvaříme. Všechny suroviny rozmixujeme nebo pomeleme a zamícháme s majonézou a tatarkou.

 

 


 

PRO CHYTRÉ HLAVY

 

Spojte tužkou tečky a hotový obrázek vybarvěte.

 


 

DÍLNIČKA

 

VÁNOČNÍ OZDOBY

 

Materiál:               čerstvá kůra z pomerančů nebo mandarinek

                               vykrajovačka ve tvaru hvězdičky, průměr asi 3 cm

                               rozinky 

                               režná nit, jehla

                               tenká červená stuha

 

 

 

Postup: 

 

Z čerstvé kůry vykrájíme hvězdičky, ze stuhy uvážeme malé mašličky. Do jehly navlékneme dvojitě nit. Uděláme uzlík a navlékáme postupně mašličku, rozinku a hvězdičku. Hvězdičku propíchneme v protilehlých rozích. Ve vzdálenosti 5 cm uděláme uzlík a po 1 cm další a znovu navlékáme. Stále opakujeme:mašlička – rozinka – hvězdička – 5 cm uzlík – 1 cm uzlík – mašlička – rozinka…

Takto zhotoveným řetězem můžeme ozdobit okno. Pokud řetěz mezi uzlíky rozstříháme, vzniknou nám drobné ozdoby na stromeček.

 


 

ROK S PERMONÍKY

 

                V letošním roce nás čeká nová celoroční hra. Už jsme o ní mluvili. Tentokrát se seznámíme s Permoníky. Se skřítky, kteří mohou být hodní, ale i záludní. Jací Permoníci se nám ukážou, to už záleží na nás. Hodným lidem se ukazují ti hodní, tak snad budeme mít štěstí. Čeká nás pět dobrodružství. Pokud se rozhodnete těchto dobrodružství zúčastnit, dostanete za každé samolepku diamantu, kterou si nalepíte do plánku hry. Ten obdržíte na první akci.

                První setkání se nám bohužel nezdařilo, zhatilo ho počasí. Permoníci z Ochozy si taky jistě užili své. Nechali nám na bráně vzkaz, že si musí vysušit svoje domečky, které jim zatopil déšť. Ale nemusíme se bát, na lesní dobrodružství nás pozvou v květnu.

                V lednu nás ale čeká jiné dobrodružství. Seznámíme se se skřítky a permoníky, kteří hospodaří v našem městě. Budeme hledat jejich úkryty, pokud splníme jejich úkol, dostaneme nějakou odměnu. Najít je nebude jednoduché, budeme je hledat pomocí mapky, ale maminky a tatínkové nám jistě pomohou. Na závěr se sejdeme ve školce a uvaříme si společně čaj

                I v tomto roce nás bude provázet písnička. Tentokrát na melodii písničky Tři citronky. Tady je první sloka, kterou si zazpíváme na Městské hře. Další sloky budeme postupně přidávat.

 

V našem městě v podzemí

bydlí tam Permoníci záhadní.

Když jejich úkryt najdeme,

dobrodružství zažijeme.

 

Třesky plesky dupy bombora ču ču

Třesky plesky dupy bombora ču ču

Třesky plesky dupy bombora ču ču

Dobrodružství zažijeme

 


 

 

ZACVIČTE SI S NÁMI

DVA ZAJÍCI

Dva zajíci rozpustilí,
krátili si dlouhou chvíli,

"zaječí" skoky (výchozí poloha je dřep, ruce jsou dlaněmi opřeny o zem, nohy se odrážejí, ruce jsou stále opřeny o zem)

běhali a skákali,
kotrmelce metali.

dva kotrmelce vpřed nebo leh na záda, pokrčit nohy, sepnout kolena rukama, zkusit se převalit vpravo a vlevo, nebo jen válet sudy

Na konec té taškařice,
rozběhli se ještě více,

rychlé (rychlejší) "zaječí" skoky

vyhodili – ej chu chu -
zadní packy do vzduchu.

výšvihy zánožmo střídavě (jako "zaječí" skoky, ale do výšky jde střídavě P a L noha)

 


 

—————

Zpět