Podběl lékařský

01.02.2015 21:17

    Stvoly jsou jednoduché a porostlé šupinami. Listy tvoří přízemní růžici. Jsou srdčitě okrouhlé a zubaté ze spodní strany bílé plstnaté. Květy jsou uspořádané do úboru a mají žluté, jazykovité samičí květy a okrajové samčí trubkovité v terči. Plod je válcovitá nažka s chmýřím. Kvete od března do dubna.

   Sbírá se květ a list. Žluté květy se sbírají v březnu a v dubnu. Suší se ve stínu na dobře větraných místech, v tenkých vrstvách. Zdravé a nepoškozené listy se sbírají od května do června. Suší se při teplotě do 40 °C. Lístky se mohou sušit i zavěšené. Podběl lékařský má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Používá se při zánětech horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání a k potlačení zánětů. Užívá se v nálevu, samotný nebo v čajových směsích. Čerstvé lístky z odvaru se přikládají na spáleniny, oteklé a bolavé klouby a na špatně hojící vředy. Má mírný močopudný a antiastmaický účinek. Lidové léčitelství doporučuje obklady z jeho výluhu na záněty žil a obtížně se hojící rány. 

    Jedna čajová lžička květů a řezaných lístků se dá do čtvrt litru vody. A necháme projít varem, 16 minut luhujeme. Pak scedíme. Pijeme pomalu, 1-2 hrníčky denně. Čaj nelze užívat trvale.

 

—————

Zpět